Eleuterokok kolczasty

Rosliny zielarskie

Eleuterokok kolczasty – gatunek rośliny należący do rodziny araliowatych. Obszar występowania obejmuje rejon Władywostoku i Chabarowska w Rosji, południowo-wschodnie Chiny, Sachalin, Japonię i część Korei.

Korzeń Kłącze jest sękate, kształtu nieregularnego walca o średnicy od 1,5 do 4 cm. Powierzchnia chropowata, podłużnie pomarszczona i szarawobrunatna do czerwonawobrunatnej. Kora o grubości około 2 mm, ściśle przylegająca do drewna. Twardziel jest jasnobrunatna a biel jest jasnożółta. Przełam wykazuje krótkie, cienkie włókna w korze i jest grubo włóknisty, szczególnie w wewnętrznej części drewna. Na dolnej powierzchni występują liczne walcowate i sękate korzenie o długości od 3,5 do 15 cm i średnicy 0,3–1,5 cm. Mają gładką, szarawobrunatną do czerwonawobrunatnej powierzchnię. Kora jest grubości około 0,5 mm i ściśle przylega do jasnożółtego ksylemu. Przełam jest nieco włóknisty. W miejscach gdzie zewnętrzna warstwa została usunięta, powierzchnia zewnętrzna jest żółtawobrunatna.

Roślina lecznicza
Surowiec zielarski Korzeń eleuterokoka – wysuszone, całe lub rozdrobnione podziemne narządy o zawartości minimum 0,08% sumy eleuterozydu B i eleuterozydu E.

Samodzielne rozmnażanie eleuterokoka jest czasochłonne. Nasiona można wysiewać dopiero po stratyfikacji, czyli kilkumiesięcznym przechowywaniu w wilgotnym piasku w niskiej temperaturze. Najprostszym sposobem pozyskania nowych roślin jest rozmnażanie przez sadzonki zielne pobrane od rośliny matecznej.

Rosliny zielarskie
Jeżówka wąskolistna

Jeżówka wąskolistna – gatunek byliny, należący do rodziny astrowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej. W Polsce jest uprawiana, niekiedy dziczeje. Roślina odporna na mróz. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu i żyznej gleby. Wskazane jest ściółkowanie. Po przekwitnięciu kwiatostany obcina się. Rozmnaża się przez podział albo przez sadzonki. Źle znosi przesadzanie. …

Rosliny zielarskie
Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. We florze Polski czasami przejściowo dziczejąca z upraw. Surowiec zielarski Ziele jeżówki purpurowej – wysuszone, całe lub rozdrobnione kwitnące nadziemne części rośliny oraz korzeń jeżówki purpurowej – wysuszone, całe lub rozdrobnione podziemne części rośliny. Oba surowce powinny zawierać …

Rosliny zielarskie
Jemioła pospolita

Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla – gatunek rośliny z rodziny sandałowcowatych. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. Jest to roślina półpasożytnicza, ma zdolność prowadzenia fotosyntezy, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Jemioła jest rośliną leczniczą. Jemioła rośnie na drzewach pobierając substancje …